Jiří Ježek

Jiří Ježek je bývalý profesionální cyklista, držitel šesti zlatých paralympijských medailí v cyklistice, šesti titulů mistra světa a také několikanásobný mistr Evropy a ČR.

Od ukončení kariéry v roce 2017 se věnuje propagaci zdravého životního stylu a sportu, včetně podpory charitativních projektů. Více jak 10 let působí také jako inspirativní a motivační řečník, nejen pro sportovce, ale také pro firmy a státní instituce. Další oblastí v níž Jirka působí je moderování společenských akcí a práce pro různá média, v tuto chvíli zejména jako moderátor rádia Radiožurnál Sport.

  • DOVEDNOSTI ZE SPORTU

    Dovednosti, které jsem se naučil během kariéry používám ve všem, co dělám i ve své současné kariéře.

  • MENTÁLNÍ STRÁNKA

    Rozdíly v umístění v dnešní době už stojí z velké části na kvalitě mentální připravenosti.

Jiří Ježek O PROJEKTU ATHLETES PRO:

1. Proč Vám přijde důležité, aby vznikl projekt Athletes PRO?

Já věřím, že pro sportovce není důležitá jen příprava na samotnou sportovní aktivitu, ale myslet i na to, co přijde, až jednou tu aktivitu skončí a zkušenosti z takových projektů, jako je Athletes PRO jim můžou pomáhat i během sportovní kariéry.


2. Je dobře, když sportovec chodí za hranu své sportovní identity?

Když se sportovec během kariéry učí i jiným dovednostem, například v oblasti komunikace, tak mu to může velmi pomáhat i v dalších oblastech života. Je to potom příjemné spojení toho, že to může pomáhat během sportovní kariéry i v přípravě na tu následnou.


3. Měli by si sportovci budovat svůj osobní brand?

Každý profesionální sportovec musí budovat svoje jméno, svoji značku. Dnes je ta profesionální kariéra hodně o vlastním image, o vlastní značce. Navíc pro sportovce je teď daleko snazší si to jméno budovat díky sociálním sítím a může si tak na tomto budováním pracovat sám a není závislý jen na novinářích.


4. Jak důležité je podle Vás starat se u sportovců o mentální pohodu?

Sportovní příprava je záležitost fyzického tréninku, ale dnes je čím dál tím větší důraz i na psychickou stránku sportovce, na jeho vyrovnanosti. Ve většině sportů už je tělo na hraně fyzických možností a ty rozdíly, které tvoří pořadí v závodech tvoří spiš psychická stránka.


5. Vidíte na sportovcích, nebo i na sobě, že si přenášíte dovednosti ze sportu i do druhé kariéry?

Já si během kariéry musel obstarávat veškerý management okolo, ale to mi dalo ohromné zkušenosti do dalšího života. Tyto schopnosti vlastně využívám v tom, co dělám nyní.


6. Jsou podle Vás ve sportu témata, o kterých by se mělo mluvit víc?

Sportovci málokdy mluví o tom, co je skryté za sportovní přípravou. Většina sportovců je vnímána jen při závodech nebo zápasech. Ale moc se nemluví o tom, co vše musí dělat většinu svého času, tedy právě v rámci přípravy. A také je hodně témat, o kterých sportovci nemluví, protože neexistuje prostor, kde by bylo možné o tom otevřeně mluvit.